×

Homeros Vadisi ve Mağaraları

Homeros Vadisi ve Mağaraları

Bornova’nın merkezi ve Kayadibi arasında uzanan Homeros Vadisi, kentin yoğun yaşamından uzaklaşmak isteyenler ve günübirlik tatil için çok uygun bir seçenektir. Sakin bir gün geçirmek, doğayla bütünleşmek ve sıkı bir yürüyüş yapmak isteyenler için Homeros Vadisi ideal bir alandır. Bu alan içinde yer alan konik bir tepe üzerindeki dört küçük mağara, yüzyıllardan bu yana Batı’nın en büyük şairi Homeros’un inzivaya çekilerek şiir yazıp İlyada ve Odysseia destanlarını derlediği yer olarak kabul görmektedir. Bu mağaralar tarih boyunca dünyanın her yerinden gelen sayısız gezgin, tarihçi, edebiyatçı ve bilim adamı tarafından ziyaret edilmiştir.

NASIL GİDİLİR?

1-Eğridere Güzergahı: Bornova Atatürk Mahallesi, Evka 4 Mahallesi ve Eğridir Köyü güzergahı üzerinden Homeros Mağaraları’na ulaşılabilir. Yol üzerinde, Eğridir Köyü’ndeki 500 yıllık anıt ağacı görmeyi ve köy kahvesinde lezzetli bir ayran içmeyi unutmayın.

2-Kayadibi Güzergahı: Bornova içinden, 57. Topçu Tugayı ve Kayadibi Köyü yoluyla Homeros Mağaraları’na ulaşabilirsiniz. Kayadibi Köyü’ne ulaştığınızda muhteşem İzmir ve Körfez manzarasını izlemeyi ve köyün meşhur gözlemeleriyle bir köy kahvaltısı yapmayı unutmayın. 

Galeri